Ako správne vybrať obchodné meno s.r.o.

Obchodným menom sa rozumie názov, pod ktorým podnikateľ vykonáva právne úkony pri svojej podnikateľskej činnosti.
Obchodné meno s.r.o. je názvom spoločnosti, ktorý táto spoločnosť používa v oficiálnom styku s úradmi, obchodnými partnermi, odberateľmi, dodávateľmi či zákazníkmi.

Obchodné meno spoločnosti sa objavuje na faktúrach, zmluvách, pokladničných blokoch a iných dokumentoch spoločnosti. Výber vhodného obchodného mena je preto najlepšie vykonať už pri založení s.r.o. Obchodné meno je síce možné kedykoľvek v priebehu existencie spoločnosti zmeniť, avšak s touto zmenou súvisí celý rad povinností.

Obchodné meno s.r.o. sa skladá z dvoch častí.

Prvá je voliteľná, ktorú si každý môže zvoliť podľa ľubovôle. Táto časť nemusí mať žiadnu spätosť s predmetom podnikania spoločnosti ani s osobami spoločníkov, a jeho výber závisí od zakladateľov s.r.o. Limitovaný je jedine ustanoveniami zákona, ktoré si popíšeme nižšie.

Druhou časťou obchodného mena s.r.o. ja tzv. dodatok, a to podľa právnej formy akú má spoločnosť pri založení. V našom prípade teda spoločnosť s ručením obmedzeným – s.r.o. Obchodné meno spoločnosti teda musí končiť dodatkom, a to vo forme skratky s.r.o., spol. s r.o. alebo aj vo forme celého názvu právnej formy spoločnosti – „spoločnosť s ručením obmedzeným.

Aké by malo byť obchodné meno s.r.o.:

Nezameniteľné

Podľa obchodného zákonníka obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa. Jedinečnosť a nezameniteľnosť obchodného mena s.r.o. je dôležitá aj z pohľadu klientov a zákazníkov, aby bolo Vaše obchodné meno ľahko zapamätateľné.

Platí, že na odlíšenie obchodného mena spoločnosti nestačí rozdielne označenie právnej formy. V prípade ak, už je v obchodnom registri zapísaná spoločnosť DELTA s.r.o., obchodný register by nemal povoliť zápis spoločnosti s názvom DELTA spol. s r.o.

Pravdivé

Obchodné meno nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania spoločnosti.

Voľné

Vyšší súdny úradník nepovolí zápis s.r.o. do obchodného registra, ak jej obchodné meno, už je zapísané u iného podnikateľa v obchodnom registri. Dostupnosť obchodného mena si môžete overiť sami na stránke www.orsr.sk, kde zadáte vyhľadávanie podľa obchodného mena, a jednoducho si tak overíte si, či je Vaše požadované obchodné meno dostupné.

Ochrana práv

Koho práva boli dotknuté alebo ohrozené neoprávneným používaním obchodného mena, môže sa proti neoprávnenému užívateľovi domáhať, aby sa takého konania zdržal a odstránil závadný stav. Možno tiež požadovať vydanie bezdôvodného obohatenia a primerané zadosťučinenie, a to aj v peniazoch.

Taktiež je možné žiadať náhradu škody. Svojich práv sa dotknutá osoba môže domáhať žalobou na príslušnom súde. Súd taktiež môže priznať právo zverejniť rozsudok, ak to navrhla strana, ktorej návrhu sa v spore vyhovelo, a to na trovy toho účastníka konania, ktorý v spore neuspel, a určiť aj rozsah, spôsob a formu zverejnenia.

Záver

Po výbere vhodného obchodného mena je potrebné ho uvádzať v takej podobe, v akej je zapísané v obchodnom registri. Ak je napríklad v obchodnom registri zapísané obchodné meno Podlahy Prešov, s.r.o., je potrebné čiarku v názve pred s.r.o. používať.

Pri zápise s.r.o. do obchodného registra je totiž rozdiel aj v tom, či je v názve pred s.r.o. použitá aj čiarka (Podlahy Prešov, s.r.o.) alebo je obchodné meno s.r.o. bez čiarky (Podlahy Prešov s.r.o.).

Zapísané obchodné meno je podnikateľ povinný používať na svojich obchodných dokumentoch. Obchodné meno je možné taktiež kedykoľvek zmeniť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *