Kto je konateľ s.r.o., a aké sú rozdiely medzi konateľom a spoločníkom sme uviedli už v tomto článku. Teraz sa pozrieme na to, ako zmeniť konateľa v spoločnosti s ručením obmedzeným.
Konateľa možno zmeniť tak, že pôvodný konateľ spoločnosti bude odvolaný z funkcie, alebo sa sám svojej funkcie vzdá, a nový konateľ bude do funkcie konateľa spoločnosti vymenovaný valným zhromaždením.
Podľa obchodného zákonníka totiž vymenovanie a odvolanie konateľov patrí do pôsobnosti valného zhromaždenia s.r.o. Ak má s.r.o. len jedného spoločníka, pôsobnosť valného zhromaždenia spoločnosti vykonáva spoločník sám a teda on vymenúva a menuje konateľov spoločnosti.
Konateľ s.r.o.
Konateľom spoločnosti môže byť len fyzická osoba. Konateľ je štatutárnym orgánom spoločnosti, pričom spoločnosť môže mať konateľov viacero. Ak je konateľov viac, je oprávnený konať v mene spoločnosti každý z nich samostatne, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.
Prijatie rozhodnutia spoločníkov spoločnosti
Prvým krokom je prijate rozhodnutia valného zhromaždenia/jediného spoločníka spoločnosti. Na vymenovanie a odvolanie konateľov postačí jednoduchá väčšina hlasov prítomných spoločníkov, ak zákon alebo spoločenská zmluva nevyžaduje vyšší počet hlasov.
Rozhodnutie spoločníkov sa vypracuje v písomnej forme, pravosť podpisu jediného spoločníka (ak ide o jednoosobovú s.r.o.) musí byť úradne osvedčená. Pri zasadnutí valného zhromaždenia musí byť úradne osvedčená pravosť podpisu predsedu valného zhromaždenia.
Ak bude konateľov viacero, v rozhodnutí sa zároveň určí spôsob ich konania.
Súhlas konateľa s ustanovením do funkcie
Pri ustanovení osoby za konateľa s.r.o. je potrebný jeho súhlas. Najčastejšie je to vo forme dokumentu s názvom Podpisový vzor konateľa, kde konateľ vyjadrí svoj súhlas s ustanovením do funkcie, a uvedie svoj podpisový vzor, ktorý bude používať pri podpisovaní v mene spoločnosti. Pravosť podpisu konateľa na tomto dokumente musí byť úradne osvedčená. Dokument musí byť podpísaný pred overujúcou osobou (notárom alebo pracovníkom obce), uznať podpis za svoj nepostačuje podľa aktuálne platnej právnej úpravy. Pri odvolaní konateľa z funkcie, jeho súhlas nie je potrebný.
Zápis zmien v obchodnom registri
Posledným krokom je výmaz pôvodného konateľa a zápis nového konateľa v obchodnom registri. Návrh sa podáva písomne alebo elektronicky. Pri elektronickom podaní je súdny poplatok za zápis zmien v obchodnom registri polovičný – 33 EUR, pri listinnom podaní je poplatok za zápis zmien v plnej výške – 66 EUR. Prílohami k návrhu na zápis zmien sú dokumenty podľa toho, či sa jedná o vymenovanie, odvolanie alebo zmenu konateľov.
Horeuvedený postup je svojpomocný. V prípade záujmu Vám celý proces vieme zabezpečiť rýchlo a jednoducho už za 80 EUR + súdny poplatok. Neváhajte nás kontaktovať.