Je možné podnikať po osobnom bankrote?

Osobný bankrot, resp. oddlženie fyzickej osoby, ako je správne zákonné označenie, je upravený v § 166 a nasl. zákona č. 7/2005 Z. z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. V tomto článku nebudeme rozoberať priebeh oddlženia fyzickej osoby, ale článok bude zameraný na stav, ktorý nastane po úspešnom ukončený procesu oddlženia. Môže teda  fyzická osoba, ktorá bude úspešne oddlžená podnikať?

Živnosť a osobný bankrot

Živnostenský zákon v § 8 hovorí nasledovné:
Živnosť nemôže prevádzkovať fyzická osoba ani právnická osoba, na ktorej majetok bol ukončený konkurz, po dobu troch rokov po ukončení konkurzu alebo po opätovnom potvrdení núteného vyrovnania, nie však skôr ako po jednom roku od vyporiadania jej záväzkov, ktoré sa viažu ku konkurzu podľa právoplatného rozvrhového uznesenia súdu. Ak podnikateľ spôsobil konkurz alebo nútené vyrovnanie úmyselne, môže prevádzkovať živnosť najskôr po piatich rokoch od úplného vyporiadania jeho záväzkov, ktoré sa viažu ku konkurzu podľa právoplatného rozvrhového uznesenia súdu.

Živnosť je teda možné prevádzkovať až po uplynutí 3, resp. 5 rokov od ukončenia oddlženia.

Avšak to neplatí, ak došlo ku konkurzu alebo k nútenému vyrovnaniu v dôsledku úpadku alebo trestného činu tretej osoby. V tomto prípade zákon teda myslí aj na tieto osoby, ktoré môžu prevádzkovať živnosť v týchto dvoch prípadoch aj skôr ako po uplynutí vyššie uvedených lehôt.

V zákone je však aj výnimka, kedy živnostenský úrad môže odpustiť prekážku konkurzu a povoliť prevádzkovanie živnosti. A to vtedy, ak hospodárske pomery osoby a jej správanie nasvedčujú, že pri prevádzkovaní živnosti bude riadne plniť svoje záväzky. Pri takomto rozhodnutí si živnostenský úrad vyžiada aj vyjadrenie Slovenskej živnostenskej komory. Platí však, že prekážku nemožno odpustiť, ak na podnikateľov majetok vyhlásil súd počas piatich rokov dvakrát konkurz alebo ak konkurz bol vyvolaný úmyselne.

S.r.o. a osobný bankrot

Podnikať prostredníctvom spoločnosti s ručením obmedzeným by daná fyzická osoba mohla. Často sa však v praxi môže stať, že do nutnosti oddlženia sa fyzická osoba dostala aj z dôvodu dlhov voči Sociálnej poisťovni. V tomto prípade si fyzická osoba s.r.o. nezaloží, a to z dôvodu, že k založeniu s.r.o je potrebný po novom aj Súhlas sociálnej poisťovne o tom, že daný zakladateľ nemá dlh voči Sociálnej poisťovni.

Platí totiž, že ani po oddlžení súdom pohľadávky Sociálnej poisťovne nezanikajú, a z toho dôvodu nie sú tieto osoby vymazané zo zoznamu dlžníkov Sociálnej poisťovne. Všetky pohľadávky Sociálnej poisťovne, ktoré vznikli pred vyhlásením konkurzu stále existujú, len sa stávajú nevymáhateľné. Sociálna poisťovňa ich teda nemôže vymáhať avšak nakoľko dlh stále existuje, súhlas so založením spoločnosti Vám Sociálna poisťovňa neudelí.

V takomto prípade, pokiaľ dlžník dlh neuhradí, sa spoločníkom s.r.o. stať nemôže. Môže sa stať len konateľom s.r.o., nakoľko pri ustanovení do funkcie konateľa sa dlh neskúma.

V našej advokátskej kancelárie pomáhame podnikateľom zorientovať sa v právnych predpisoch týkajúcich sa začiatku podnikania. Neváhajte nás kontaktovať.

2 thoughts on “Je možné podnikať po osobnom bankrote?

  1. Dobrý deň chcem sa opýtať priateľ si založil živnosť minulý rok nema dlh na sociálnej poistovni a podal si žiadosť o osobný bankrot bude môcť pokračovať v živnosti ?jeho dlhy vznikli v minulosti a nemajú nič spoločné zo živnosťou
    Ďakujem za odpoveď

    1. Dobrý deň, v prípade osobného bankrotu bude živnosť automaticky zrušená v zmysle živnostenského zákona.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *