Podnikanie a zodpovedný zástupca

Väčšinu činností môže podnikateľ vykonávať na základe ohlásenia  živnostenskému úradu ako tzv. voľné živnosti, len za splnenia všeobecných podmienok prevádzkovania živností. Pri určitých činnostiach, ktorými chápeme remeselné a viazané živnosti, musí podnikateľ okrem týchto všeobecných podmienok spĺňať aj osobitné podmienky.

Týmito osobitnými podmienkami môže byť napríklad dosiahnutie určitého vzdelania, získania osvedčenia alebo potreba praxe. V prípade ak podnikateľ tieto podmienky nespĺňa sám, či už podniká napríklad ako živnostník alebo ako s.r.o., a chce začať prevádzkovať takúto činnosť, musí ustanoviť zodpovedného zástupcu za prevádzkovanie takejto činnosti.

Požiadavky na zodpovedného zástupcu

Zodpovedným zástupcom je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, prostredníctvom ktorej podnikateľ zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí spĺňať všeobecné aj osobitné podmienky prevádzkovania živnosti v zmysle živnostenského zákona. Všeobecnými podmienkami sú bezúhonnosť, vek 18 rokov a spôsobilosť na právne úkony. Zodpovedný zástupca musí mať bydlisko alebo oprávnenie na pobyt na území Slovenskej republiky.

Funkciu zodpovedného zástupcu možno vykonávať najviac v jednej prevádzkarni. V opodstatnených prípadoch však môže živnostenský úrad povoliť výnimku, a umožniť aby zodpovedný zástupca vykonával túto funkciu aj pre viacero prevádzkarni. Originály alebo kópie dokladov o ustanovení zodpovedného zástupcu do funkcie a tiež o jeho odbornej spôsobilosti musia byť uložené v každej prevádzkarni alebo združenej prevádzkarni podnikateľa. Živnostenský úrad tiež môže uložiť zodpovednému zástupcovi pokutu až do výšky 663 eur, ak vykonáva funkciu zodpovedného zástupcu vo viacej ako jednej prevádzke, pokiaľ mu na to nebola udelená výnimka.

Zodpovedný zástupca a pracovný pomer

Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní tejto činnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi. Musí ísť o pracovný pomer na základe pracovnej zmluvy, nesmie ísť o výkon práce na základe dohody. Pracovná zmluva však nemusí byť dohodnutá na plný úväzok.

Ak podnikáte prostredníctvom živnosti, pracovnú zmluvu nie je potrebné uzatvárať, ak je zodpovedným zástupcom Váš manžel, resp. manželka podnikateľa alebo príbuzný v priamom rade či Váš súrodenec. Ak podnikáte prostredníctvom právnickej osoby, napríklad s.r.o., pracovnú zmluvu nie je potrebné uzatvárať, ak je zodpovedným zástupcom spoločník alebo člen tejto právnickej osoby. Platí však, že zodpovedným zástupcom právnickej osoby nemôže byť člen dozornej rady, prípadne iného kontrolného orgánu tejto právnickej osoby.

Ustanovenie zodpovedného zástupcu do funkcie

Podnikateľ, ktorý chce vykonávať určitú činnosť, na ktorú potrebuje zodpovedného zástupcu, podpíše so zodpovedným zástupcom pracovnú zmluvu podľa predchádzajúceho odseku. Zodpovedný zástupca tiež podpíše dokument s názvom Súhlas zodpovedného zástupcu, ktorým sa pred živnostenským úradom preukazuje súhlas danej osoby s výkonom tejto funkcie. Prílohou podania na živnostenský úrad je okrem tohto podania aj dokument preukazujúci odbornú spôsobilosť zodpovedného zástupcu podľa konkrétnej činnosti, napríklad diplom či osvedčenie.

Podľa živnostenského zákona platí ešte jedna dôležitá vec: Podnikateľ je povinný prevádzkovať živnosť riadne, poctivo a odborne. Tejto povinnosti sa nemôže zbaviť ani v prípade, ak podnikateľskú činnosť prevádzkuje prostredníctvom zodpovedného zástupcu.

Zmena a zánik funkcie zodpovedného zástupcu

Ak zodpovedný zástupca prestane vykonávať funkciu, musí podnikateľ v lehote 15 dní ustanoviť nového zodpovedného zástupcu. V prípade nesplnenia tejto povinnosti v lehote, živnostenský úrad môže uložiť podnikateľovi pokutu až do výšky 663 EUR. Do ustanovenia nového zodpovedného zástupcu môže podnikateľ v rámci tejto 15-dňovej lehoty pokračovať v prevádzkovaní živnosti len ak tým neohrozí život, zdravie a bezpečnosť ľudí.

Pokutu do výšky 663 EUR môže živnostenský úrad uložiť aj v prípade, ak podnikateľ neoznámi ukončenie funkcie zodpovedného zástupcu alebo neoznámi ustanovenie nového zodpovedného zástupcu, alebo neohlási, že zodpovedný zástupca už nemá bydlisko na území Slovenskej republiky.

Záver

Ustanovenie do funkcie zodpovedného zástupcu, zmena zodpovedného zástupcu, či ukončenie funkcie zodpovedného zástupcu odporúčame vykonávať online prostredníctvom portálu slovensko.sk. Je to rýchlejšie a lacnejšie ako osobne na živnostenskom úrade.

Poskytujeme právne poradenstvo podnikateľom, zaoberáme sa riešením právnych problémov podnikateľov, preto v prípade akýchkoľvek otázok ohľadom podnikania sa na nás neváhajte obrátiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *